Sporto ir tvarumo sankirtoje: Paryžiaus 2024 olimpiada sprendžia būsto problemas

Ketvirtadienis, 27 birželio 2024

Autorius: Realu.lt

Kai Paryžius 1924 m. paskutinį kartą rengė vasaros olimpines žaidynes, organizatoriai siekė suvienyti sportininkus po vienu stogu ir pastatė pirmąjį istorijoje olimpinį kaimelį. Sąlygos jame buvo kuklios - mediniai barakai su minimaliais patogumais, o netrukus po žaidynių pabaigos pastatai buvo nugriauti.

Šimtmečiu vėliau Paryžius vėl atsiduria dėmesio centre, tačiau šįkart olimpiada žada ne tik įspūdingas varžybas, bet ir ilgalaikį palikimą miestui.

Vietoj laikinų būstų, skirtų tik žaidynėms, 2024 m. olimpiados dalyviai apsistos moderniose patalpose, kurios vėliau taps nuolatiniais būstais ar biurais 6000 žmonių. 82 pastatų kompleksas, iškilęs šiauriniuose Paryžiaus priemiesčiuose, simboliškai vadinamas „kaimu, kuriame bus gyvybė ir po Olimpiados“.

Ši ambicinga vizija atspindi organizatorių siekį surengti „atsakingiausias ir tvariausias olimpiadas istorijoje“. Paryžiaus 2024 olimpiados tvarumo vadovė Georgina Grenon pabrėžia: „Ši kaimelio koncepcija sukurta atsižvelgiant į ateitį. Nors „Paris 2024“ ją naudos tik kelis mėnesius, pastatai turės ilgalaikę paskirtį“.

Projektas ne tik palengvins būsto problemą sparčiai augančiame Paryžiuje, bet ir gali tapti pavyzdžiu kitiems miestams, kenčiantiems nuo panašių iššūkių. Sostinėje sparčiai auga būsto kainos, o pasiūla neatitinka paklausos, todėl įsigyti ar išsinuomoti butą tampa vis sunkiau. Nepaisant to, net ir nedidelės, vos 10 kvadratinių metrų ploto patalpos, kainuojančios 610 eurų per mėnesį, vos per kelias dienas pritraukė 76 susidomėjusius nuomininkus.

Naujoji olimpiada įsikurs šiauriniuose Paryžiaus priemiesčiuose, siekiant atgaivinti šias ilgai apleistas teritorijas. Didelė dalis naujųjų pastatų bus skirti socialiniam būstui.

Visgi, ne visus panašius olimpinius pažadus dėl prieinamo būsto pavyko išpildyti. Pavyzdžiui, prieš 2012 m. Londono olimpiadą buvo žadėta, kad iš 9000 būstų olimpiniame parke bent 200 bus parduodami už prieinamą kainą. Tačiau 2022 m. BBC pranešė, kad šis tikslas nebuvo pasiektas – vos kelios dešimtys butų atiteko tiems, kam to labiausiai reikėjo.

Nepaisant praeities nesėkmių, Paryžiaus organizatoriai tvirtai tiki savo projektu ir tikisi, kad jis taps įkvepiančiu pavyzdžiu kitiems miestams, siekiantiems spręsti sudėtingas būsto problemas. 2024 m. olimpiada žada ne tik įspūdingą sporto renginį, bet ir tvarią ateitį miestui ir jo gyventojams. 


Temos: Pasaulis