Specialistai įspėja: atėjo metas, kai daugiabučiuose kuriasi širšės ir vapsvos

Trečiadienis, 15 gegužės 2024

Autorius: Civinity namai

Artėjanti vasara atneša ne tik šiltus orus ir žydinčius augalus, bet ir atgijusias širšes bei vapsvas, kurios pavasarį pradeda lipdyti lizdus ne tik gamtoje, bet ir daugiabučių namų teritorijose. Ką daryti, kai daugiabutyje apsigyvena šie vabzdžiai pataria daugiabučių priežiūra ir administravimu užsiimančios „Civinity Namai“ darbų vadovė Rūta Aglinskaitė.

Apsigyvena sunkiai prieinamuose namo vietose 

Miestuose gyvenančios vapsvos, nerasdamos vietos, kur įsikurti gamtoje, neretai užsuka į gyvenamųjų namų teritorijas ir čia susuka lizdus. Paprastai tokius lizdus daugiabučių priežiūra ir administravimu užsiimančios „Civinity Namai“ specialistai randa po daugiabučio stogo atbrailomis, namo ventiliacijos angose, palėpėse, po gyventojų balkonų ar terasų stogais. 

Tuo tarpu širšės gamtoje įsikuria po žeme, tačiau pasitaiko ir atvejų, kai šie vabzdžiai apsigyvena plyšiuose tarp daugiabučio namo siūlių, taip pat kitose sunkiai prieinamuose daugiabučio namo vietose.

„Pastaruoju metu sulaukiame vis daugiau klientų užklausų dėl daugiabučio namo teritorijoje pastabėtų vapsvų ir širšių. Tai natūralu, nes būtent pavasarį vabzdžių motinėlės pradeda lipdyti lizdus, tad šiuo metu stebime vabzdžių įsikūrimo daugiabučiuose veiksmus,“ – pasakoja R. Aglinskaitė.

Kelia nepatogumus bei pavojų gyventojams

Daugiabučiame name apsigyvenusios širšės ar vapsvos čia jaučiasi kaip namie: lengvai prisitaiko prie miesto aplinkos, suka lizdus saugiose ir mažiau prieinamuose vietose. Tačiau gyvendamos labai arti žmonių daugiabučio gyventojams kelia nepatogumų bei tam tikrų rizikų.

Pirmiausia, žmonėms, kurie alergiški, tiek vapsvos, tiek širšės yra pavojingos, nes įgėlusios gali sukelti anafilaksinį šoką. Pasak R. Aglinskaitės, nors vabzdžiai nėra pikti ir be reikalo žmonių nepuola, tačiau pajutę pavojų savo saugumui ar gyvybei ginasi naudodami geluonį: 

„Tai itin aktualu šeimoms, daugiabučiuose auginančioms vaikus. Suaugę žino, kad lįsti prie vapsvų ar širšių lizdų negalima, tačiau tokius lizdus radę vaikai žaisdami ir tyrinėdami aplinką gali sulaukti nepageidautinų pasekmių“, - sako „Civinity Namai“ specialistė.

Antra, kaimynystėje gyvenant vapsvoms ar širšėms gyventojai negali atsidaryti langų, nes per juos vabzdžiai patenka į butus, iš kurių sunku juos išvaryti. Į butą atklydęs vabzdys gali įkristi į maistą, gėrimus, o to nepastebėję gyventojai gali būti sugelti.

Kaip apsisaugoti nuo nepageidaujamų vapsvų ir širšių

Norint apsisaugoti nuo nepageidaujamos kaimynystės ir jos keliamos sugėlimo rizikos, rekomenduojama vapsvų ir širšių lizdus naikinti.

„Civinity Namai“ specialistė pataria tokių lizdų nesiimti naikinti patiems, nes pajudinus lizdus vabzdžiai ims gintis ir labai didelė tikimybė, kad įsibrovėlį sugels. Dėl šios priežasties rekomenduojama naikinimo darbus patikėti specialistams, kurie turi tam reikiamą įrangą ir patirties.

Jeigu prie jūsų namų apsigyveno vapsvos ar širšės, kol lizdai bus pašalinti rekomenduojama imtis tam tikrų saugumo priemonių:

„Gyvenant kaimynystėje su vapsvomis ar širšėmis rekomenduojame nelaikyti atidarytų langų, per kurių plyšius jos lengvai patenka į butą. Jeigu visgi langus praveriate, ypač svarbu atvirose namų erdvėse nepalikti prinokusių vaisių ar saldžių gėrimų, alaus, nes rūgimo, saldūs bei gėlių kvapai itin traukia vabzdžius,“ – sako R. Aglinskaitė.

Taip pat gyventojams rekomenduojama ant dažniausiai atidaromų langų įsirengti tinklelius nuo vabzdžių, nes kartą sunaikinus vapsvų ar širšių lizdus nėra garantijos, kad jos nesugrįš kitąmet. Be to, tinkleliai apsaugos ir nuo kitų šiltuoju metų sezonu aktyvių vabzdžių, pavyzdžiui, uodų.