Nuo Palangos iki Tenerifės: lietuviai diversifikuoja savo NT portfelį

Ketvirtadienis, 06 birželio 2024

Autorius: Realu.lt

Per pandemiją kilo didelis poreikis turėti antrą būstą, kuris karantino metu suteiktų galimybę leisti laiką gamtoje ar dirbti nuotoliu. Antrojo būsto ieškantieji lietuviai ypatingai pamėgo pajūrį. Turėti būstą Šventojoje, Kunigiškėse, Nidoje ar Svencelėje tapo mados reikalu. Šiandien nekilnojamojo turto (NT) specialistai pastebi naują tendenciją – įsigiję antrą būstą pajūryje, tautiečiai investicijas kreipia į užsienio NT rinkas.

NT situacija pajūryje

Ieva Kaštaunaitė, „Capital Palanga“ biuro savininkė, pasakoja, jog ją nustebino žiemą matytos antraštės žiniasklaidoje, teigiančios, jog pajūryje masiškai išparduodamas būstas. „Žiemą rinka buvo sustingusi, o pardavimai suaktyvėjo tik prasidėjus naujiems metams. Pajūryje žiemos metu ženkliai buvo susitraukusi tiek būsto pasiūla, tiek paklausa, o atėjęs pavasaris ištirpdė ledus ir būsto rinkoje“, - savo įžvalgomis dalijasi NT specialistė. Padidėjusį būsto pirkėjų ir pardavėjų aktyvumą ji sieja su geopolitine situacija, su kiekvieną pavasarį stebimu sezoniniu rinkos atsigavimu bei natūralia kaita.

„Per pastaruosius ketverius metus buvo nupirkta rekordiškai daug būstų pajūryje. Dabar atėjo laikas, kai tuomet pirkti būstai vėl parduodami – galbūt kažkam nepasiteisino investicija, kažkam pasikeitė gyvenimo aplinkybės, kai kas sugalvojo pinigus investuoti kitur“, - dalijasi Palangoje dirbanti I. Kaštaunaitė. Ji neslepia, jog pandemijos metu pajūris žmonėms atrodė itin viliojančiai ir buvo tapęs savotišku mados reikalu. Įsigiję nekilnojamąjį turtą pajūryje lietuviai psichologiškai jautėsi saugūs.

Lygindama šiandieninę situaciją su pastarųjų kelerių metų, I. Kaštaunaitė pastebi, jog šiandien pirkėjai dažniau renkasi pigesnį ir mažesnės kvadratūros būstą, kainuojantį iki 150 tūkst. eurų. Ypatingai, jei yra perkamas antras būstas ar būstas, skirtas generuoti papildomas pajamas. Anot „Capital Palanga“ biuro savininkės, turintieji didesnes finansines galimybes vis dažniau svarsto, kas yra pelningiau ir patikimiau – pirkti dar vieną butą Lietuvoje ar vis dėlto užsienio šalyje.

Nepaisant to, Palanga, kaip ir kiti Lietuvos pajūrio kurortai, išlieka itin patrauklia vieta investuoti į nekilnojamąjį turtą. Pajūrio būstas ne tik siūlo unikalią galimybę pabėgti nuo miesto šurmulio ir pasimėgauti ramybe, bet ir suteikia įvairias laisvalaikio pramogas: dviračių takus, vandens sportą, smėlėtus paplūdimius bei išvystytą infrastruktūrą. Be to, nuolat augantis turistų srautas užtikrina stabilias nuomos pajamas visus metus. Investuojant į būstą pajūryje, galima ne tik maloniai praleisti laiką su šeima ar draugais, bet ir užtikrinti nuolatinį pajamų šaltinį.

I. Kaštaunaitė pastebi, jog Palangoje atsirado nemaža paklausa ilgalaikei būsto nuomai. Kadangi pasiūla šiame sektoriuje atsilieka nuo paklausos, ilgalaikės nuomos kainos Palangoje prilygsta Vilniaus nuomos kainoms, tad ši perspektyva investicijoms yra išties patraukli ir verta investuotojų dėmesio. Palanga – saugus pasirinkimas antram būstui, kuris gali tarnauti kaip atostogų būstas ar būdas įdarbinti pinigus.

Būstas Lietuvos pajūryje ar užsienyje?

Jei pandemijos metu psichologinę ramybę pasiekti padėjo būstas pajūryje, šiandien – nekilnojamasis turtas užsienyje. Su nekilnojamuoju turtu Ispanijoje aktyviai dirbanti „Capital“ tinklo NT brokerė Sandra Babravičienė atkreipia dėmesį, jog atostogų būsto turėjimas yra tam tikra mada, kuri keičiasi keičiantis kartoms. „Prisiminkime savo senelius ar tėvus – jie džiaugėsi turėdami kolektyvinį sodą, kuriame galėjo leisti laiką. Mūsų ir galbūt dalinai mūsų tėvų karta džiaugiasi turėdami nekilnojamąjį turtą pajūryje. Mes augam, laisvėja mūsų pasaulėžiūra, daugiau keliaujame, atsiranda vis daugiau galimybių, o kartu su jomis ir būstas užsienyje“, - savo įžvalgomis dalinasi NT brokerė.

S. Babravičienė pripažįsta, jog viena iš priežasčių, paskatinusių aktyvesnį lietuvių domėjimąsi būstu užsienyje, yra sudėtinga geopolitinė situacija, privertusi ieškoti saugesnių alternatyvų investicijoms. Žinoma, pandemija, atskleidusi galimybes dirbti nuotoliu, taip pat ženkliai prisidėjo prie aktyvesnio domėjimosi būstu už Lietuvos ribų.

Jei pandemijos metu mados reikalas buvo turėti būstą pajūryje, tai šiandien – turėti būstą užsienio šalyje Lietuvių pamėgtos šalys būstui įsigyti yra Ispanija, Kipras, Tailandas, Balis, JAE.

Tačiau visada verta įvertinti būsto Lietuvos pajūryje privalumus. Lietuvos pajūris - tai ne tik galimybė pasimėgauti Baltijos jūros grožiu, bet ir stabilios investicijos garantija. Turint būstą Lietuvoje, galima išvengti daugybės teisinių ir kultūrinių barjerų, su kuriais dažnai susiduriama perkant nekilnojamąjį turtą užsienyje. Be to, Palangoje ir kituose pajūrio kurortuose NT rinka yra nuolat auganti, o tai reiškia, kad būsto vertė ilgainiui tik didės. Tai yra puiki galimybė užtikrinti ilgalaikį finansinį saugumą ir generuoti pastovias pajamas.

Pavojai/ klaidos užsienyje

I. Kaštaunaitė pasakoja pastebinti, jog klientai turtą užsienyje įsigyja per daug neįsigilinę, gerai neapgalvoję ir neišsiaiškinę visos situacijos. Skuboti sprendimai dažnai nuvilia ir kainuoja brangiai.

„Juk labai svarbu suprasti, ką perki, kokie įsipareigojimai atsiras, kokius mokesčius reikės mokėti. Apsisprendus ieškoti būsto užsienyje, labai svarbu rasti patikimą partnerį, NT brokerį, kuris padės būstą išsirinkti, paaiškins visus niuansus, kuriuos privalu žinoti perkant nekilnojamąjį turtą užsienyje“, - pabrėžia „Capital Palanga“ biuro savininkė. Lietuvoje dirbantys brokeriai, reaguodami į augantį susidomėjimą būstu užsienyje, bendradarbiauja su įvairių šalių NT agentūromis ir vystytojais ir savo klientams gali pasiūlyti kompleksišką paslaugą – parduoti Lietuvoje esantį turtą ir su patikimų partnerių pagalba padėti įsigyti būstą užsienyje.

„Svarbiausia – ramiai priimti sprendimą. Gerai pagalvokite, ar tikrai jums reikia būsto užsienyje? Ar esate buvę toje vietoje, ar pažįstate šalį? Ar jūsų gyvenimo būdas ir pomėgiai leis mėgautis įsigytu turtu? Būstą reikia pirkti dėl savo poreikių, o ne dėl mados“ – pataria NT specialistė. Ji taip pat priduria, kad prieš priimant galutinį sprendimą svarbu gerai išanalizuoti ir savo finansines galimybes.

„Palangoje būsto rinka šiuo metu yra rami. Parduodamas yra tas turtas, kurio kaina yra realistinė, o ne lūkestinė. Jei būstas parduodamas su tikslu gautą sumą investuoti į kitą NT, būtina pasitarti su profesionalais dėl pardavimo kainos, kad nebūtų susikurta per daug iliuzijų ir neįgyvendinamų planų“, - sako I. Kaštaunaitė.

Būstas užsienyje – naujoji realybė?

Abi kalbintos NT specialistės mano, jog turėti būstą užsienio šalyje bus vis labiau įprasta. Lietuva vis labiau perima vakarietišką gyvenimo būdą. Daugelis Vakarų Europos šalių gyventojų antrus ar atostogoms skirtus būstus turi ne tik savo šalyje, bet ir užsienyje, tad tai ateis ir į Lietuvą.

„Lietuviai jau pribrendo turimo NT krepšelio skaidymui, todėl turėti papildomą būstą užsienio šalyje tampa įprasta“, - sako S. Babravičienė.

Ispanija – viena labiausiai lietuvių pamėgtų šalių, kurioje ieškomas būstas. Tautiečius čia vilioja patogus susisiekimas, palankus klimatas, sveikas maistas, galimybė pakeisti aplinką ir nuolat gyventi atostogų ritmu. Didesnė dalis lietuvių yra linkę pirkti būstą žemyninėje Ispanijos dalyje, kurią lengviau pasiekti, nei Tenerifę, kurioje būsto pasiūla yra gana ribota, o ją pasiekti galima tik lėktuvu, skrendant gerokai ilgiau ir su persėdimu.

S. Babravičienė, turinti nemažai patirties padedant klientams įsigyti būstą Ispanijoje, sako, jog kainos čia yra apie 20 proc. mažesnės, ypatingai antrinėje rinkoje. Tačiau nekilnojamojo turto pirkėjai turi sumokėti 10 proc. mokestį valstybei, tad realus kainų skirtumas lieka mažesnis, tačiau vis tiek būstas lieka pigesnis.

„Būsto pasirinkimas čia yra tikrai platus. Čia tikrai galima rasti būstą, atitinkantį tiek finansines galimybes, tiek poreikius“, - sako NT brokerė ir priduria, jog neretai būstą Ispanijoje žmonės renkasi pagal savo pomėgius ir hobius. 

Būsto kainos Ispanijoje priklauso nuo būsto tipo, būklės, lokacijos. NT brokerė pabrėžia, jog Ispanijoje parduodami tik pilnai įrengti būstai, su baldais, buitine technika, dekoro elementais, sukabintais paveikslais ir net namų kvapais.

Norėdami įsigyti brangesnį būstą, lietuviai dažnai kooperuojasi ir būstą užsienyje perka kelios šeimos kartu. Taip pat yra galimybė gauti būsto paskolą. „Imant būsto paskolą Ispanijoje, reikia turėti 30-40 proc. pradinį įnašą bei dar 10 proc. teks sumokėti valstybei sandorio metu“, - sako S. Babravičienė. Tad jei Lietuvoje parduodamas turtas už 150 tūkst. eurų, perkant su banko finansavimu būsto Ispanijoje galima dairytis už 300 tūkst. eurų.

„Mūsų galimybės baigiasi ten, kur baigiasi mūsų svajonės. Reikia išdrįsti svajoti ir žengti konkrečius žingsnius įgyvendinant savo svajonę“, - sako S. Babravičienė ir pabrėžia, jog ieškant, sprendimą visada galima rasti. Svarbiausia – bendrauti su profesionalais, tikrai išmanančiais savo darbą ir galinčiais pasiūlyti ne vieną išeitį.

Nuotraukos iš Sandros Babravičienės asmeninio archyvo. Naudoti jas be autorės sutikimo griežtai draudžiama!