Naujos statybos būsto defektai: ką daryti ir kas už tai atsakingas?

Penktadienis, 17 gegužės 2024

Autorius: Realu.lt

Įsigijus naujos statybos butą ar namą, natūralu tikėtis, kad jis bus be jokių trūkumų. Deja, kartais nutinka taip, kad pradeda ryškėti įvairūs statybos defektai, pavyzdžiui, sienose atsiranda plyšiai, nuo fasado byra tinkas ar plytelės. Tokie defektai ne tik gadina estetinį vaizdą, bet ir kelia abejonių dėl statinio saugumo. Ką daryti pastebėjus tokius trūkumus ir kas už tai atsakingas?

Pardavėjo atsakomybė

Pasak Civilinio kodekso, pardavėjas privalo perduoti pirkėjui daiktus, atitinkančius pirkimo-pardavimo sutarties sąlygas ir daiktų kokybę reglamentuojančių dokumentų reikalavimus. Tai reiškia, kad pardavėjas atsako už daikto kokybę, jeigu pirkėjas įrodo, kad defektai atsirado iki daiktų perdavimo arba dėl priežasčių, atsiradusių iki daiktų perdavimo.

Taigi, pastebėję defektus, pirmiausia reikia kreiptis į pardavėją sutartyje nurodytais kontaktais. Kitas žingsnis - surašyti dvišalį aktą, kuriame būtų apibūdinti išryškėję statybos defektai bei nurodytas su pardavėju suderintas jų pašalinimo terminas. Jei pardavėjas atsisako pasirašyti aktą arba nepašalina defektų per sutartą terminą, galima kreiptis į Valstybinę statybos inspekciją (VSI) ir teismą.

Rangovas, projektuotojas ir statybos techninis prižiūrėtojas

Be pardavėjo, už statinio defektus gali būti atsakingas ir rangovas, projektuotojas ar statybos techninis prižiūrėtojas. Jų atsakomybės laikotarpis priklauso nuo defekto pobūdžio:

  • Penkeri metai: už visus statybos defektus.
  • Dešimt metų: už paslėptus statinio elementų (konstrukcijų, vamzdynų ir kt.) defektus.
  • Dvidešimt metų: už tyčia paslėptus defektus.

Norint pasinaudoti šia garantija, reikia kreiptis į atsakingą asmenį (rangovą, projektuotoją ar statybos techninį prižiūrėtoją) ir surašyti dvišalį aktą. Jei problema nebus išspręsta taikiai, galima kreiptis į VSI ir teismą.

Nepriklausoma ekspertizė

Jei su atsakingais asmenimis nepavyksta susitarti dėl defektų pobūdžio ar masto, galima užsisakyti nepriklausomą ekspertizę. Ekspertizės išvados padės ginti savo teises teisme.

Ką daryti, jei pardavėjas ar rangovas vengia savo pareigų

Jei pardavėjas ar rangovas vengia šalinti defektus, reikia apie tai informuoti VSI.

Galima kreiptis į teismą ir reikalauti, kad atsakingas asmuo pašalintų defektus arba atlygintų nuostolius.

Jei pardavėjas vengia informuoti VSI apie rangovo vengimą šalinti defektus, tai galima padaryti patiems.

Svarbu žinoti:

  • Statybos defektai turi būti pašalinti per protingą terminą.
  • Statybos defektų šalinimo išlaidos tenka atsakingam asmeniui.
  • Jei statybos defektai kelia pavojų saugumui ar sveikatai, reikia kreiptis į VSI ir reikalauti skubaus jų pašalinimo.



Temos: Statyba