Mažėjant infliacijai, ekspertai pastebi: palūkanų normos turėtų nukristi jau šiais metais

Antradienis, 28 gegužės 2024

Autorius: RATO kredito unija

Lietuvoje fiksuojant infliacijos mažėjimą, vis daugiau gyventojų ima rimčiau svarstyti būsto įsigijimo galimybes. Vis tik, nekilnojamojo turto ekspertai įspėja – nors mažėjančios palūkanų normos gali atrodyti patrauklios, jos neturėtų tapti vieninteliu sprendimą lemiančiu rodikliu. Anot jų, būtina nuodugniai įvertinti ne tik savo finansines galimybes, tačiau ir rinkos situaciją – gali kilti iššūkių su tinkamo būsto paieškomis.

RATO kredito unijos vadybininkė Elvyra Stefanovič pastebi, nors pastartuoju metu besikreipiančių klientų srautas yra kiek sumenkęs, tačiau jis vis tiek išlieka gan intensyvus. 

„Svarbu stebėti ekonominę situaciją, tačiau taip pat būtina žvelgti ir į kredito rinkos pasiūlą. Juk gyvenimas tęsiasi, žmonės yra linkę atsisakyti prabangos prekių, kad turėtų galimybę įsikurti nuosavame būste ar jį pagerinti, o ne parduoti. Todėl būtina įsivertinti finansines galimybes bei itin atsakingai pradėti būsto paieškas iš anksto“, – pastebi  E. Stefanovič. 

Tikimasi palūkanų mažėjimo jau šįmet

Europos Centrinio banko vykdoma infliacijos mažinimo politika Lietuvoje iš esmės pasiekė tikslą – infliacija sumažėjo, rodo naujausi Lietuvos ekonomikos statistiniai duomenys. Kaip pastebi E. Stefanovič, nukritus paskolų palūkanų normoms, o tai, tikėtina, turėtų įvykti dar šiais metais, vis tik rinkoje gali neatsirasti tinkamo įsigyti būsto.

„Poreikis ir finansinės galimybės būstui bus, o tinkamų objektų – gali ir nebūti. Todėl gyventojams, galvojantiems apie naują nuosavą būstą, patarčiau atidžiai stebėti rinkos situaciją. Nepaisant šiuo metu esamų sunkumų, svarbu priminti, kad ekonomika ir palūkanų normos nuolat išgyvena pakilimo ir nusileidimo ciklus, todėl, tikėtina, kad vidutiniškai per visą suteikiamą būsto paskolos terminą, o dažniausiai tai būna apie 30 metų, tam tikri palūkanų pokyčių ciklai pasikartos“, – mintimis dalijasi nekilnojamojo turto ekspertė. 

Be to, nors esamas paskolų palūkanų normų pakilimas daliai gyventojų tapo tam tikru finansiniu išbandymu, tačiau rinkoje būstų pasiūla sparčiai neišaugo – net ir už skolas kredito įstaigų perimtų būstų kiekis nepadidėjo. Anot kredito unijos vadybininkės, tai aiškiai rodo, kad gyventojai iš esmės rado vidinių finansinių resursų arba pakeitė tam tikrus savo gyvenimo įpročius, kurie akceleravo didesnes paskolų įmokas. 

Būsto pirkimas prasideda nuo aiškaus plano

Išsirinkti tinkamą nuosavą būstą – tai vienas iš svarbiausių finansinių sprendimų ir įsipareigojimų. Todėl, pasak E. Stefanovič, šis procesas privalo būti gerai apgalvotas ir priimtas itin racionaliai. 

„Klientams pirmiausiai rekomenduojame ateiti su pakankamu pradiniu paskolos įnašu ir išsirinkti realius finansinius poreikius atitinkantį būstą. Tai leidžia pasiskolinti optimalią paskolos sumą bei mokėti mažesnes paskolos įmokas. Paskola neturi spausti taip, lyg tai būtų per maži batai“, – šypsosi E. Stefanovič. 

Prieš pradėdami ieškoti būsto, visų pirma klientai privalo suskaičiuoti, kokios vertės nekilnojamąjį turtą jie gali sau leisti įsigyti, o vėliau ir jį išlaikyti. Tai apima ne tik būsto kainą, bet ir kitas išlaidas, pavyzdžiui, nekilnojamojo turto mokesčius, draudimą, remonto ar atnaujinimo išlaidas. 

„Svarbu realiai įvertinti savo šeimos finansinę padėtį, jau turimus įsipareigojimus ir galimybes gauti paskolą. Šį procesą palengvina ne tik įvairios paskolų skaičiuoklės, bet ir asmeninės konsultacijos su paskolų ekspertais. Jie gali padėti suprasti kiek kainuoja ne tik paskolos suteikimas, bet ir kiti mokesčiai, kuriuos klientai kartais pamiršta – tai turto įkeitimas, įregistravimas, draudimas ar mokesčiai notarui“, – teigia RATO kredito unijos vadybininkė. 

Kitas itin reikšmingas aspektas – tai nekilnojamojo turto lokacija. Šis kriterijus turi ne tik atitikti paskolos gavėjo poreikius, bet gali palengvinti sprendimą kredito įstaigai suteikiant paskolą. Be abejo, pasak E. Stefanovič, būtina atkreipti dėmesį ir į būsto energetinį efektyvumą, miesto plėtros planus, tinkamai įvertinti teisinius aspektus. 

„Kartais tenka padrąsinti klientus imti paskolą, nes ne visi lengvai prisiima galimą riziką. Tokias atvejais pabrėžiame, kad yra daugybė priemonių, kaip galime padėti klientui susidūrus su laikinais finansiniais sunkumais. Taip pat akcentuojame, kad klientas visada gali refinansuoti savo paskolą kitoje finansinėje įstaigoje, jei jo finansinė padėtis pagerėjo ir jis gali gauti sau palankesnes skolinimosi sąlygas“, – sako ji.

Svarbiausia – išmokti planuoti finansus

Norint užtikrinti finansinį šeimos komfortą, itin svarbu tinkamai planuotis finansus ir gyvenimo būdo įgūdžius. Dažniausiai nekilnojamojo turto ekspertai siūlo sudaryti asmeninį biudžetą ir jo laikytis. 

„Vienas to būdų – tai nereikalingų išlaidų mažinimas ir prioritetų susidėliojimas. Tai gali būti retesnis vaikščiojimas į kavines, galbūt trumpesnės atostogos, papildomas darbas arba pajamos parduodant nebenaudojamus daiktus. Patikimu būdu sutaupyti taip pat gali tapti periodiniai automatiniai mokėjimai į atskirą taupymui skirtą sąskaitą“, – pabrėžia RATO kredito unijos vadybininkė. 

Be to, svarbu pasinaudoti ir galimybėmis, kurias teikia išaugusios palūkanų normos ir uždirbti palūkanas nuo lėšų, kurios laikinai yra laisvos – investuoti turimas santaupas ar rasti kitus, taupyti padedančius, finansinius instrumentus. 

„Gyventojai kartais nevertina kelių sutaupytų eurų per dieną, kurie per mėnesį gali reikšmingai prisidėti prie šeimos sutaupyto biudžeto per mėnesį ir, tikslingai taupant, tapti pradiniu būsto paskolos įnašu. Tai itin svarbu norint išmokti valdyti turimus finansus“, – mintimis dalijasi nekilnojamojo turto ekspertė. 

RATO kredito unija

J. Jasinskio g. 14 A, Vilnius

+370 5 265 0304

[email protected]


Temos: Finansavimas