Ką svarbu žinoti stiklinant verandą

Trečiadienis, 14 gruodžio 2022

Ką svarbu žinoti, jei savo terasoje norite pasidaryti stiklinę verandą? Komentuoja Statybų inspekcija.

Planuojant darbus, pirmiausia svarbu išsiaiškinti, kokio dydžio verandą planuojama statyti, kokioje teritorijoje (saugomoje, kultūros paveldo objekto teritorijoje ir panašiai) planuojama statyba, prie kokio pastato bus vykdomi darbai ir kt.

Statybos įstatymo 2 straipsnio 23 dalyje nustatyta, kad laikančioji konstrukcija – konstrukcinis statinio elementas, kurio svarbiausia paskirtis – laikyti apkrovas (konstrukcijų, įrenginių, sniego, vėjo, žmonių, grunto ir pan.) ir užtikrinti statinio mechaninį atsparumą ir pastovumą.

Primintina, kad Statybos techninio reglamento STR 1.01.08:2002 „Statinio statybos rūšys“ 12 punkte nurodyta, jog statinio paprastojo remonto tikslas – atnaujinti esamą statinį, jo nerekonstruojant ir kapitališkai neremontuojant. Į šią statybos rūšį patenka visi statybos darbai, nenurodyti VI ir VII skyriuose, tarp jų:

  • statinio nelaikančiųjų konstrukcijų (jų tarpe – laiptų aikštelių, laiptatakių, nepriskiriamų statinio laikančiosioms konstrukcijoms) įrengimas, perstatymas, pertvarkymas ar griovimas;
  • sąramų laikančiose sienose stiprinimas, keitimas jų nesilpninant; pavienių elementų (rąstų, gegnių, plytų ir pan.) laikančiose konstrukcijose pakeitimas, nesilpninant laikančiųjų konstrukcijų;
  • fasadų ar stogo dangos ar apdailos keitimas;
  • angų, reikalingų statinio inžinerinių sistemų įrengimui iškirtimas skersai laikančiąsias atitvaras, kai bet kuris angos matmuo ne didesnis už atitvaros storį;
  • nišų laikančiose atitvarose iškirtimas, kai nišos gylis neviršija pusės atitvaros storio, o kiti nišos matmenys ne didesni kaip dvigubas atitvaros storis;
  • angų atitvarose užtaisymas, buvusių laikinai užtaisytų angų atvėrimas;
  • pastatų ar jų dalių apšiltinimas;
  • balkonų, lodžijų įstiklinimas, fasado elementų pakeitimas, nesilpninant laikančiųjų konstrukcijų;
  • architektūros detalių pakeitimas;
  • statinio bendrųjų, atskirųjų, vartotojo inžinerinių sistemų įrengimas, keitimas, šalinimas;
  • kiti statybos darbai (taip pat ir apdailos darbai), atliekami nekeičiant, nešalinant, neįrengiant, nestiprinant ir nesilpninant laikančiųjų konstrukcijų.

Taigi, atviros, esamos terasos įstiklinimas, įrengiant lengvas konstrukcijas ir jose suformuotas angas užpildant stiklu, jei šiais darbais nepertvarkomos esamo pastato laikančiosios konstrukcijos, priskirtinas statinio paprastajam remontui.

Statybos įstatymo 27 straipsnio 1 dalies 5 punkte ir Statybos techninio reglamento STR 1.05.01:2017 „Statybą leidžiantys dokumentai. Statybos užbaigimas. Statybos sustabdymas. Nebaigto statinio registravimas ir perleidimas. Savavališkos statybos padarinių šalinimas. Statybos pagal neteisėtai išduotą statybą leidžiantį dokumentą padarinių šalinimas“ 3 priedo 4 punkte nurodyti, atvejai, kada privalomas statybą leidžiantis dokumentas (SLD) statinio paprastajam remontui. Atkreiptinas dėmesys, jog statybą leidžiančio dokumento (SLD) reikia, jeigu kultūros paveldo statiniui būtų keičiama statinio išvaizda, jeigu atliekant nesudėtingojo pastato paprastojo remonto darbus būtų keičiama pastato kategorija į neypatingąjį pastatą ar ypatingąjį pastatą, atliekant ypatingojo ir neypatingojo daugiabučio namo ar viešojo pastato paprastąjį remontą mieste, konservacinės apsaugos prioriteto ar kompleksinėje saugomoje teritorijoje, kultūros paveldo objekto teritorijoje, kultūros paveldo vietovėje, – kai keičiama pastato išvaizda. Taigi, jeigu planuojama statyti veranda nepatenka į aukščiau minėtus atvejus, gauti statybą leidžiančio dokumento (SLD) nereikia.

Pažymėtina, jog atliekant verandos statybos darbus būtina išlaikyti atitinkamus atstumus nuo kaimyninių sklypų.

Primename, jog rašytiniai besiribojančių žemės sklypų (teritorijų) savininkų ar valdytojų sutikimai (susitarimai) privalomi:

  • statant ant sklypo ribos sublokuotus pastatus;
  • statant pastatus ar stogą turinčius inžinerinius statinius arčiau kaip 3 m atstumu nuo sklypo ribos, tačiau ne arčiau kaip 1 m (skaičiuojant atstumą horizontalioje plokštumoje nuo labiausiai išsikišusių konstrukcijų), kai pastato ar stogą turinčio inžinerinio statinio bet kurios konstrukcijos, esančios 1–3 m atstumu nuo sklypo ribos, bet kurio taško aukštis, matuojamas nuo žemės paviršiaus ties sklypų riba (žemesniojo paviršiaus, jei ties sklypų riba yra aukščių skirtumas), didesnis už horizontalų atstumą nuo šio taško iki sklypų ribos;
  • statant pastatus ar stogą turinčius inžinerinius statinius arčiau kaip 1 m nuo sklypo ribos;
  • statant stogo neturinčius inžinerinius statinius, inžinerinius tinklus ar susisiekimo komunikacijas, arčiau kaip 1 m atstumu nuo sklypo ribos.

Taip pat žinotina, kad jeigu pastatas, kuriame planuojama įrengti stiklinę verandą, priklauso keliems bendrasavininkams, statybos darbų atlikimui privaloma gauti šio pastato bendrasavininko rašytinį sutikimą.

Šaltinis: Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija

Temos: Interjeras