„Capital“ vadovas: su Konkurencijos tarybos sprendimu kategoriškai nesutinkame

Antradienis, 07 vasario 2023

Praėjusių metų gruodžio pabaigoje Konkurencijos taryba pripažino, kad Lietuvos nekilnojamojo turto agentūrų asociacija (LNTAA) ir jos 39 narės susitarė nevilioti vienos kitų klientų bei brokerių ir taip apribojo tarpusavio konkurenciją. Už pažeidimą nustatytoms įmonėms iš viso skirta 969 060 Eur baudų.

22 iš 39-ių nekilnojamojo turto bendrovių, minimų Konkurencijos tarybos nutarime, apskundė teismui joms skirtas baudas. „Konkurencijos tarybos sprendimą jau apskundėme, sieksime, kad nutarimas būtų panaikintas ir padengtos visos su bylinėjimusi susijusios išlaidos“, - teigė UAB „Capital Realty“ vadovas Dmitrij Semionov.

Nekilnojamojo turto paslaugų tinklo vadovo teigimu, LNTAA į Konkurencijos tarybą kreipėsi norėdama gauti konsultaciją. „Manome, kad Konkurencijos taryba pati pažeidė įstatymą, neatsakydama į oficialų ūkio subjekto kreipimąsi. Atsakymo negavome iki šiol“, - komentavo D. Semionov.

Ruošiant LNTAA etikos kodeksą nebuvo siekiama riboti konkurenciją. Priešingai – ruošiamo etikos kodekso tikslas buvo „skaidrinti brokerių veiklą, gerinti brokerių profesijos reputaciją ir tuo pačiu paslaugų klientams kokybę“.

CAPITAL tinklo vadovo manymu, Konkurencijos tarybos nutarime minėti pažeidimai tinklo struktūroje faktiškai negalėjo būti įgyvendinami, todėl, kad tinklo brokeriai nėra darbuotojai, jie yra „biurų verslo partneriai, kurie visada patys priima sprendimus, kur dirbti. Ir visą Konkurencijos tarybos vertinamą laikotarpį brokerių kaita vyko taip pat aktyviai, kaip ir iki tol. Iš CAPITAL išėjo ir prie CAPITAL prisijungė ne dešimtys, o šimtai brokerių. Migracija vyko išties dideliu mastu. Tad jokio poveikio konkurencijai nebuvo ir negalėjo būti“. Anot D. Semionov, nebuvo gauta nė vieno brokerio nusiskundimo dėl apribotos galimybės rinktis kitą kompaniją.

D. Semionov savo komentare pabrėžia ir kitą Konkurencijos tarybos nutarimo dalį, susijusią su klientų viliojimu ir išskirtinėmis sutartimis. „Pats Lietuvos Aukščiausiasis teismas rekomenduoja naudoti išskirtines sutartis su klientais. Tai yra pasaulinė išsivysčiusių šalių praktika. Išskirtinė sutartis iš esmės yra naudinga klientui. Neturint jos suteikti kokybišką paslaugą praktiškai neįmanoma. Klientas visada turi teisę sutartį nutraukti ir pasirinkti kitą specialistą“, - teigia CAPITAL vadovas ir priduria, jog per visą kompanijos veiklos istoriją nė vienas klientas nesiskundė tokia įmonės taikoma praktika.

Į LNTAA, vienijančios Lietuvos nekilnojamojo turto agentūras, ruošiamą Etikos kodeksą buvo dedama daug vilčių, kurias Konkurencijos tarybos priimtas nutarimas sužlugdė. „Brokerių veikla Lietuvoje vis dar nėra reglamentuojama. Tad manome, kad šis etikos kodeksas buvo puiki iniciatyva ir būdas įvesti bent šiek tiek tvarkos ir skaidrumo šioje rinkoje. Ir labai apmaudu, kad valstybinė įstaiga verslui ne padeda ir nepataria, kai prašo, o tiesiog žlugdo visą sektorių“, - sakė tinklo, vienijančio virš 40 NT paslaugas teikiančių įmonių, kuriose dirba daugiau nei 400 brokerių, vadovas D. Semionov.