Būsto paskolų portfelis tampa žalesnis: energiškai efektyvus būstas užima trečdalį rinkos

Trečiadienis, 05 birželio 2024

Autorius: Realu.lt

Remiantis Lietuvos banko atlikta būsto energinio efektyvumo analize, skelbiama naujausioje Finansinio stabilumo apžvalgoje, 2023 m. pabaigoje energiškai efektyviu būstu užtikrintų namų ūkių būsto paskolų dalis sudarė trečdalį būsto paskolų portfelio. Tai reiškia, jog per pastaruosius metus ši dalis padidėjo net tris kartus, palyginti su 2020 m. duomenimis.

Šį augimą lėmė kelios priežastys. Pirmiausia, aktyviai augo naujos statybos būstų įsigijimo kreditavimas didžiuosiuose miestuose – Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. Būtent šiuose miestuose būsto kredito portfeliai užtikrinti vėliausiai pastatytais gyvenamaisiais pastatais, kurie atitinka aukštesnes energinio efektyvumo klases.

Antra, bankai siūlo palankesnes paskolų sąlygas vadinamajam „žaliajam būstui“. Dėl to energiškai efektyvus būstas tampa vis patrauklesnis ne tik gyventojams, bet ir bankams. Ilgainiui ši tendencija gali dar labiau sustiprėti, o paskolų sąlygos energiškai neefektyviam būstui gali tapti vis prastesnės.

Nepaisant augimo, regionuose situacija skiriasi. Vis dar du trečdaliai bankų suteiktų būsto paskolų šalyje yra užtikrintos energiškai neefektyviu būstu. Tai rodo, jog renovacijos procesai regionuose vyksta lėčiau, o renovuotas būstas sudaro mažesnę būsto paskolų užstatų dalį.

Dėl to Lietuvos bankas pabrėžia didesnės ir lankstesnės kokybiško būsto pasiūlos svarbą. Tik didesnis energiškai efektyvaus būsto prieinamumas regionuose leis spręsti ne tik būsto įperkamumo, bet ir finansinio stabilumo klausimus.

Energiškai efektyvus būstas: investicija į ateitį

Lietuvos banko duomenimis, aukštesnės energinės klasės (A, A+, A++) būstu garantuotų būsto paskolų portfelio dalis per praėjusius metus padidėjo 4,9 proc. punkto – iki 29,5 procento. Didžiausia paskolų portfelio su energiškai efektyviu užstatu dalis 2023-iųjų pabaigoje buvo Kauno apskrityje – 34,3 proc., Vilniaus ir Klaipėdos apskrityse ji sudarė atitinkamai 31,4 ir 26,4 procento.

Energiškai efektyvus būstas turi teigiamos įtakos ne tik aplinkai, bet ir namų ūkių finansinei gerovei. Tokie būstai leidžia žmonėms sutaupyti energijos sąskaitas, o ateityje gali tapti likvidesni ir labiau atsparūs kainų svyravimams.

Be to, energiškai efektyvus būstas yra patrauklesnis bankams, nes kelia mažesnę riziką. Dėl to ateityje galime tikėtis dar labiau diferencijuotų paskolų sąlygų, priklausomai nuo būsto energinio efektyvumo klasės.

Būsto paskolų rinkos ateitis: tvarumas ir atsparumas

Apskritai, namų ūkių būsto paskolų portfelis išlieka istoriškai geros kredito kokybės. Nepaisant to, Lietuvos bankas pabrėžia didesnės ir lankstesnės kokybiško būsto pasiūlos svarbą. Tik bendromis pastangomis bus galima užtikrinti ilgalaikį ir tvarų būsto įperkamumą Lietuvoje.

Ypatingą dėmesį reikėtų skirti apgyvendinimo ir maitinimo sektoriui, kuriame dirbančiųjų būsto paskolų tapimo neveiksniomis tikimybė yra didžiausia. Tam gali prisidėti vidutiniškai vieni žemiausių atlyginimų šiame sektoriuje, palyginti su kitais ekonomikos sektoriais, bei spartesnė darbuotojų kaita.

Vis dėlto svarbu pabrėžti, jog šio sektoriaus skolininkų būsto paskolos sudaro vos 2 proc. viso namų ūkių būsto paskolų portfelio. Todėl bendra būsto paskolų rinkos rizika išlieka žema.

Lietuvos bankas toliau stebės būsto paskolų rinkos situaciją ir reguliariai pateiks naujausią informaciją. Bankas taip pat ragina visas suinteresuotas šalis bendradarbiauti siekiant užtikrinti ilgalaikį ir tvarų būsto įperkamumą Lietuvoje.

Temos: Finansavimas