Atsakingas želdinių priežiūros sezonas: patarimai, kaip apsaugoti laukinius gyvūnus

Trečiadienis, 05 birželio 2024

Autorius: Realu.lt

Vasara – puikus metas tvarkyti pievas, krūmus ir gyvatvores, tačiau svarbu tai daryti atsakingai, nepakenkiant aplinkai ir ten gyvenantiems laukiniams gyvūnams. Aplinkos ministerijos specialistai dalinasi patarimais, kaip apsaugoti gyvūnus šienaujant ir prižiūrint želdinius.

Prieš pradėdami darbus, apžiūrėkite visą plotą. Paukščių lizdus ir gyvūnų guolius su jaunikliais lengviau pastebėti iš toli, todėl pradėkite šienauti iš centro į pakraščius. Lietuvoje rekomenduojama pievas šienauti nuo birželio vidurio, kai dauguma paukščių jau būna išauginę jauniklius. Visgi, dalis rūšių dar peri arba jaunikliai dar nemoka skraidyti. Ypač pažeidžiami stirnų jaunikliai, kurie pirmąsias kelias savaites po gimimo guli nejudėdami žolėje.

Gyvūnai vasarą aktyviai naudojasi atviromis erdvėmis, nes ten mažiau kraujasiurbių vabzdžių, gausu maisto ir lengviau pastebėti pavojų. Laukuose stirnos ir kiškiai veda jauniklius, peri kurapkos, griežlės, įvairūs tilvikai, putpelės ir kiti paukščiai.

Jei pieva ribojasi su judriu keliu, pradėkite pjauti nuo kelio pusės iląja jo kryptimi. Taip išvengsite, kad išgąsdinti gyvūnai nepakliūtų po automobilio ratais.

Vis efektyvesnis tampa bendradarbiavimas tarp ūkininkų ir medžiotojų. Naudojant dronus su termovizoriais, galima iš anksto apžiūrėti numatytus šienauti plotus ir surasti pasislėpusius gyvūnus.

Jei dronas neprieinamas, galima pasitelkti ir paprastesnes priemones. Šiuolaikiniai šienavimo mechanizmai juda greitai, todėl kelia pavojų gyvūnams. Jei laikas leidžia, šienaukite mažesniais greičiais. Gyvūnus iš pievų efektyviai išbaido prie šienapjovių įrengtos pačios paprasčiausios atbaidančios priemonės. Prieš pjovimo įrenginį arba gretimoje pradalgėje žole velkama grandinė ar virvė. Kuo toliau nuo pjovimo įrenginio bus velkama grandinė ar virvė, tuo geriau gyvūnams turės laiko pasitraukti. Rekomenduojamas atstumas tarp baidymo įrenginio ir šienapjovės dalgio – ne mažesnis kaip 2–2,5 m.

Prieš šalinant ar genint krūmus, gyvatvores, kitus želdinius, deginant anksčiau sukrautas šakų krūvas, būtinai apžiūrėkite, ar juose nėra paukščių lizdų ar gyvūnų guolių su jaunikliais. Atidus aplinkos stebėjimas ir atsakingas požiūris į želdinių priežiūrą padės apsaugoti gyvūnus ir užtikrinti gamtos įvairovę.